Newsletter IPO.pl
Szukaj w IPO.pl
Artykuły  | Strona główna » Finanse » Dotacje unijne » Artykuły

Ankieta

Jaki będzie dominujący trend na giełdach w 2014 roku?
 

Najnowszy raport

Serwisy ipo.pl

Raporty ipo.pl

Jak sfinansować rozpoczęcie działalności gospodarczej w kryzysie?
23.06.2009.
Zostałeś zwolniony? Poszukiwania nowej pracy spaliły na panewce? Zastanów się nad własnym biznesem. Pomocne w sfinansowaniu działalności gospodarczej są rozmaite unijne Programy Operacyjne oraz Urzędy Pracy.


W Polsce od stycznia 2009 roku posady straciło już ponad 65 tys. osób. Chociaż zaczynają się prace sezonowe i zwykle na wiosnę przybywało ofert pracy, w tym roku jest inaczej. Miejsc nadal ubywa. Zatem co zrobić, aby nie poddać się złej koniukturze rynku pracy? Można rozpocząć własną działalność gospodarczą. W czasach kryzysu posunięcie takie może wydawać się ryzykowne ze względu na sposób finansowania firm z sektora MSP. Czy jednak na pewno?

Pierwszym krokiem może być rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wprawdzie trafimy na listę bezrobotnych, ale jeśli żadna z proponowanych ofert nie spełni naszych oczekiwań, urząd pomoże w rozpoczęciu działalności. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć nawet na 18. tys. zł tzw. „jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej”. Ponadto w Powiatowych Urzędach Pracy często organizowane są bezpłatne szkolenia, właśnie z zakresu prowadzenia własnej firmy.

Podstawą jest dobry pomysł na biznes. Musi być dostosowany do lokalnych warunków. Najlepiej wykorzystać niszę rynkową, co zwiększy nasze szanse na powodzenie. Mając pomysł, nie zawsze mamy wystarczające fundusze.

- Początkujący przedsiębiorcy są rzuceni na głęboką wodę. Muszą poradzić sobie ze sprawami organizacyjnymi i formalnymi, z zatrudnieniem personelu, przydzieleniem obowiązków. Dla nich szkolenia to podstawa. Bez konkretnej, praktycznej wiedzy z zakresu prowadzenia firmy, nie poradzą sobie na rynku. Dlatego tak ważny jest powszechny dostęp do szkoleń z tego zakresu – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

Kolejnym, dobrym źródłem finansowania własnej działalności gospodarczej są środki unijne. Podstawą do skorzystania z wybranego programu pomocowego jest prawidłowe wypełnienie wniosku. W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przedsiębiorcy mają szeroką gamę dostępnych wariantów. Przykładowo Działanie 6.2 dotyczy wsparcia oraz promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Dzięki temu działaniu osoby chcące rozpocząć własną działalność gospodarczą mogą otrzymać nawet 40 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Ponadto dostępne są działania wspierające bezrobotnych na lokalnych rynkach pracy lub dotyczące rozwoju pracowników i przedsiębiorstw w regionie.

Jak widać, źródła finansowania mogą być różne. Warto jednocześnie starać się o kilka możliwych rozwiązań tak, aby zwiększyć szanse. Pozyskane środki należy rozważnie rozdysponować na planowane potrzeby.

Kryzys niesie za sobą korzystne warunki do założenia firmy. Obecnie łatwiej jest znaleźć dobrego specjalistę, na którego zatrudnienie może sobie pozwolić nowa firma. Poza tym obniżyły się koszty związane z wynajmem biura. Warto pamiętać, że na etapie zakładania działalności najbardziej zaprocentuje zdobyta wiedza. Na portalu www.akademiaparp.gov.pl dostępnych jest obecnie 12 bezpłatnych multimedialnych szkoleń e-learningowych, w tym „Jak założyć własną firmę?”. Jest to szkolenie dedykowane dla osób, które rozpoczynają własny biznes. W Akademii PARP każdy początkujący przedsiębiorca zdobędzie praktyczną wiedzę niezbędną do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Oceń artykuł   Dodaj komentarz